Upravit stránku
Je pro vás aktuální krize hrozbou, nebo příležitostí?
Škoda každé krize, která přijde nazmar. Legendární citát bývalého šéfa Obamova kabinetu Rahma Emanuela je v tzv. době koronavirové zase aktuální. Krize totiž přináší nejen nejistotu a strach, ale i nové příležitosti. A možnost osvojit si dovednosti a strategie, které by nás v době blahobytu nenapadly. Platí to i pro vás?

Současná situace je v naší historii unikátní. Navzdory mnoha prognózám ekonomů i politiků je její vývoj a hospodářský dopad nepředvídatelný. Jedno se však očekávat dá. Po odeznění koronavirové pandemie a uvolnění současných nouzových opatření, která zasáhla mnoho podnikatelů a firem, bude svět trochu jiný. Neotálejte a připravte se na něj už teď.

„Je to ohromná příležitost. Přemýšlejte už teď nad tím, jak bude svět vypadat za 6‒9 měsíců, a jak se na to připravit,” vysvětluje ve svém videu Petr Mára, technologický expert nabízející firemní školení. Svůj byznys, založený z velké části na osobním kontaktu, přesunul do online prostředí, a úspěšně se tak adaptoval na současnou situaci. Podnikatelům proto radí, aby aktuální období využili na maximum. „Nedělejte si z karantény dovolenou. Když je krize, je potřeba makat. Rodiny a volného času si užívejte v období blahobytu,” dodává.

Využijte výzvy, které krize přináší, ve prospěch svého byznysu. Jak? Jednou ze strategií, která se zřejmě stane i trendem následujících let, může být outsourcing a přesun některých podnikatelských aktivit do onlinu.

Osekejte náklady

Co nejdříve zhodnoťte svou ekonomickou situaci a maximálně proškrtejte své výdaje. Zamyslete se, na čem ušetřit. Můžete některé z administrativních činností či běžných pochůzek outsourcovat? Spočítejte si, zda by nebylo levnější využít třeba služeb online asistentky. Platíte ji flexibilně vždy pouze za práci, kterou strávila nad vašimi úkoly. A její hodinová sazba bude zřejmě o mnoho nižší než vaše.

Naučte se něco nového

Využívejte svůj čas smysluplně a osvojte si nové dovednosti, které se vám v nadcházejícím období budou hodit. Na internetu se to hemží online lekcemi, semináři a návody. Zapřemýšlejte, která z dovedností vám pomůže zefektivnit byznys nejen v této chvíli, ale především do budoucna.

Nakládejte s časem efektivně

Věnujte se strategickému plánování vašeho podnikání. Právě teď je na to ta správná chvíle. Chybí vám na to čas? Pak ho neztrácejte činnostmi, jako je evidence dokumentů, vyřizování objednávek či zpracovávání mezd. Výčet činností, které můžete předelegovat na online asistentku, a uvolnit si tak ruce, je široký. Pokud si nejste jistí, zda je to pro vás, můžete její služby jen na měsíc vyzkoušet.

Zapracujte na prezentaci

Podívejte se, jak jsou na tom vaše webové stránky a sociální sítě. Vaše texty, grafika a loga. Zhodnoťte, jak se vaše firma prezentuje v online i offline prostoru. Jak vypadá provozovna, studio, kanceláře. Zapracujte na brandu své firmy, aby působila silně a důvěryhodně. Zvýší to vaši konkurenceschopnost a to se vám bude v následujících měsících i letech hodit. I s tím vám pomůže online asistentka.

Může se váš byznys posunout?

Kavárny spouští e-shopy, restaurace rozvozy jídel a lidé z cateringu tvoří kuchařky. Gastronomie je jedním z nejpostiženějších oborů aktuálních opatření. Krizi, na kterou se ostatní freelanceři snaží připravit, pocítili restauratéři ihned. A někteří z nich zabrali a hledali nové příležitosti. Zvažte, kam svůj byznys v případě nutnosti posunete vy.

Zvyšte si kvalifikaci

Kurzy zdarma začaly pro veřejnost nabízet i nejprestižnější světové univerzity ‒ Yale, Harvard, Princeton a další. Nic vám teď nebrání zvýšit si kvalifikaci, která pomůže nakopnout vaši kariéru. Jak je v posledních dvou měsících vidět ‒ život přináší spoustu nejistých situací, ale co se naučíte, to už vám nikdo nevezme.