Upravit stránku
Čtyřhodinový pracovní týden radí, jak delegovat... některé jeho tipy ale nesedí do českého prostředí. Zdroj fotky: http://msbloggereva.blogspot.cz/2016/12/ctyrhodinovy-pracovni-tyden.html

Doporučujeme číst pozorně a kriticky. Legendární kniha Čtyřhodinový pracovní týden prozrazuje, jak přestat otročit své práci a učí delegovat práci. Autor Tim Ferriss ale maluje některé věci růžověji, než ve skutečnosti jsou. Mezi užitečnými principy time managementu proto najdete řadu háčků. Před čtením knihy se připravte, že některé jeho fígle nebudou v souladu s vašimi hodnotami a nebo že je stěží aplikujete v českém prostředí.

Expertem během měsíce

Čtyřhodinový pracovní týden radí, jak se rychle stát z nováčka uznávaným odborníkem. Tim Ferriss ale neklade důraz na hodnoty vašeho podnikání. Podle Ferrisse stačí vědět minimum informací, například tvrdí, že vám na začátek stačí přečíst 3 nejprodávanější oborové knihy. Také doporučuje stát se členem organizací, které nesou dostatečně oficiální název a působily důvěryhodně na vašem profilu. Podobné tipy vám mohou pomoct s orientací na trhu nebo pojmutí svého PR. Nicméně pak záleží na vašich skutečných dovednost a znalostech.. Jinak budete připomínat spíš učitelku matematiky, která je tři lekce před vámi. Na českém rybníčku se brzy rozkřikne, pokud je vaše podnikání jen nafouklá bublina. Napsat e-book zkrátka nestačí.

 

Zahraniční asistentky se nevyplatí

Ferriss nabádá, abyste práci delegovali na levnější pracovní sílu – sám využívá indické virtuální asistenty. Ty ale můžete zaměstnat, pouze pokud podnikáte v angličtině. Zapojením zahraničních pracovníků se navíc stáváte automaticky plátci DPH, takže vás čeká složitější byrokracie a daně v řádech set tisíc. Proto je mnohem snažší, když svěříte úkoly české externí asistentce. Má znalost místního prostředí, práci provede kvalitně a vy platíte jen za provedenou práci.

 

Český trh je menší než americký

Nesmíme zapomenout, že Tim Ferriss mluví o podnikání v anglosaském prostředí. Jenže anglicky mluví 372 miliónu lidí, zatímco česky se domluví sotva 11 milionů. Pokud tedy cílíte na úzce zaměřenou skupinu, dostáváte se k trhu o tisících zákazníků. Například v knize najdete příběh Jane, která se pustila do e-booku jógy pro horolezce a zbohatla. Podobný projekt by vám v Česku finančně přilepšil, ale malá cílová skupina vás neuživí navěky.

 

Osobní záležitosti za váš vyřeší asistentka

Autor se nebere vážně a na rovinu přiznává, že i čtyřhodinový týden bere s lehkostí. Také jeho svěřenci se smějí, jak jejich asistentky vybírají plyšové hračky dětem nebo domlouvají pivní sraz s kamarády. Je pravda, že v řadě osobních záležitosí vám asistentka pomůže na jedničku apříklad vybere a zamluví vhodnou restauraci na třídní sraz, odešle dárkové balíčky pro příbuzné nebo domluví pohovory na chůvu. Ale omluvu manželce, jak popisuje kniha, nechá na vás.


 

+ V čem měla knihu 100% pravdu?

I přes kritické poznámky doporučujeme ke čtení! Čtyřhodinový pracovní týden ocení freelanceři, manažeři a každý, kdo pracuje 10 a více hodin. Bible „nových bohatých“ velmi dobře popisuje, jak delegovat práci a jaké postupy se neosvědčují. Které rady nás nejvíce zaujaly?

  • Nerozhodujte se dlouho.
  • Naučte se investovat do volného času.
  • Úkoly delegujte postupně a přesně.
  • Práci přizpůsobte vašim životním snům, nikoliv opačně.
  • Postup Definovat-Eliminovat-Automatizovat-Osvobodit