Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Mít čistý stůl neboli mít všechno hotovo. A z práce chodit každý den domů s klidem na duši, že jste vše stihli. Ať už jde o odpovědi na e-maily, zmeškané telefonáty či odškrtnuté kolonky z denního to-do listu. Máte to tak? A pokud ne – víte, jak si to zařídit?
Před odchodem z práce můžete být v pokušení nechat některé věci na zítra. Jenže přesně tak, jak pracovní den skončíte, ho následující den zase začnete. Buď tedy můžete pracovní den odstartovat s čistým stolem, anebo se stísněným pocitem a tikem v oku dohánět včerejšek.
Ukliďte si
Mějte čistý stůl nejen v přeneseném slova smyslu. Před odchodem z práce si uspořádejte a založte na správná místa všechny dokumenty a faktury. Vyhoďte staré to-do listy a nepotřebné post-it papírky se vzkazy. Odneste všechno nashromážděné nádobí – hrnky, sklenice, talíře. Zítřejší ráno bude o dost příjemnější, pokud bude váš oblíbený hrníček čistý a připravený na uvaření první kávy.
To-do list
Seznam každodenních pracovních úkolů si neplánujte ráno, ale už den předem – ideálně odpoledne. Budete mít víc času se psychicky připravit na náročnější pracovní situace a schůzky. Snáze si také oddělíte pracovní čas od volného. Během volna s rodinou nebudete muset dumat nad tím, co vás zítra v práci vlastně čeká.
To-do list by měl obsahovat reálné množství položek, jinak vás čeká opakující se pocit selhání a frustrace, a to rozhodně není cílem. Při plánování úkolů berte v potaz nejen množství času, které vám daná věc zabere, ale i mentální energie.
K tvorbě to-do listů můžete využít i šikovné aplikace – například OneNote, Evernote nebo Todoist.
Pokud nestihnete všechny položky z to-do listu, žádný stres. Je to pouze nástroj, který vám má umožnit lepší plánování. Rozmyslete se, které z nestihnutých úkolů počkají a které hoří. V případě věcí, jež pravidelně přesouváte či nestíháte, zvažte, zda je třeba místo vás nemůže udělat někdo další.