Upravit stránku
oddělte práci od volna
Pracovní a volný čas se neodděluje, velí současný trend. Jenže to má jeden obří háček - máte pak pocit, že vaše práce trvá neustále. Pokud jste freelancer nebo pracujete na home office, potřebujete si osvojit dovednost vypnout, tedy mentálně oddělit čas, kdy pracujete a kdy máte volno. Jak na to?

Samomluva nesmrdí

Dělá vám problém začít nebo skončit, takže celý den nepříjemně rozbředne? Promluvte na sebe a namotivujte sami sebe. Najděte si svoji vlastní formulku, která na vás funguje. Může vám pomoct odstartovat pracovní den (například “Jdu na to” nebo “Otevírám počítač a začínám”). Když finišujete, zaklapněte notebook slovy “Končím” nebo “Vypínám a mám volno”. Samomluva vás zachrání od bezcílného bloumání po internetu - stačí, když s nahlas přečtete svoje 3 nejdůležitější úkoly a pak se pustíte do prvního se slovy “Teď se vrhám na…“ Samomluva mmožná zní podivínsky, přitom je jednoduchá a funguje překvapivě snadno a účinně. Mozek díky ní spolehlivě pochopí váš rozkaz a zkrátka udělá, co po něm chcete.

Vypněte notifikace a mobil

Odbourejte všechny nástroje a rozšíření, které vás odvádí od hluboké práce. Například AppBlock zablokuje notifikace po dobu vaší soustředěnosti. Na Facebookovou prokrastinaci doporučujeme News Feed Eradicator. Na vašem news feedu vám ukáže akorát motivační citát, takže vás nic nesvádí k bezduchému scrollování.

Nasaďte sluchátka. I bez hudby

Zvykněte si u práce nasadit velká sluchátka. Jednak si vytvoříte rituál, že s nasazením sluchátek začínáte pracovat, jednak dáte okolí najevo, že nejste snadno k mání. Klidně naoko dělejte, že neslyšíte. Nám se muzika osvědčuje jako silný motor do práce. Doporučujeme skupiny Bonobo, The xx, Moderat nebo Hidden Orchestr. Pokud chcete zůstat naprosto nerušeni, pořiďte si kvalitní odhlučněná sluchátka. Díky nim neuslyšíte okolní ruchy, i kdyby se vás lidé snažili vyrušit sebevíc. Taková sluchátka vypadají už na první pohled opravdu masivně. Freelanceři po celém světě si chválí investici do headphones Bose Quietcomfort, ale existuje i řada levnějších variant.

Testujte místo

Freelancerům běžně splývá pracovní doba a volný čas, když zůstávají pracovat doma. Proto raději home office vyměňte za coworking nebo kavárnu. Domů můžete přijít s čistou hlavou a svědomím, že máte hotovo. Hledejte ta nejlepší místa a časy, kdy jste nejproduktivnější. Někdo podává skvělé pracovní výkony dopoledne v hlučné kavárně, někdo naopak nejvíc pracuje v noci, když je sám doma. To své pravé pracovní prostředí a načasování poznáte jednoduše - pracuje se vám lehce a je vám dobře po odvedené práci.

Osvojte si Pomodoro

Máte dojem, že práce neodsýpá a nemůžete se do ní pořádně zakousnout? Vyzkoušejte techniku Pomodoro, ke které potřebujete jen obyčejnou kuchyňskou minutku (nebo mobil). Pomodoro střídá 25minutové pracovní nasazení s 5 minutovou pauzou. S výhledem na povolený odpočinek a docela krátký pracovní úsek se zakousněte do činnosti. Ta trochu delší čtvrthodinka uteče opravdu rychle - a hned následuje odměna, během které si můžete bez výčitek skočit pro kávu nebo jen tak pokukovat na Facebooku.

Nemíchejte rituály

Jako freelancer možná nedodržujete víkendy tak svědomitě, jako kdybyste byli zaměstnanec. Kvůli tomu můžete trávit prací 7 dní v týdnu. Zkuste si najít svoji rutinu pracovního dne (a mimo ni také rutinu volného dne). Všímejte si, jak začínáte své ráno, čím začínáte jako první, co vám pomáhá strávit příjemný den. Mohou to být drobnosti jako americano nebo běh ve všední den, zatímco o víkendu si dopřejete cappuccino nebo jógu. Vydržte měsíc u svých návyků, aby pak tento spouštěč automaticky vyvolal vhdnou reakci vašeho těla.

Nepleťte si volný čas s prokrastinací

Prokrastinací procházíme ve snaze o výkony, do kterých se nám nechce, a tak děláme méně důležité věci. Navíc ji často provází výčitky svědomí. Naproti tomu volný čas je prostor, kdy děláme věci pro zábavu, obvykle z radosti a bez tlaku na výkon. Proto se nesnažte vyplnit každou volnou chvíli prací. Pokud k tomu máte tendence, zapisujte si povinný odpočinek do diáře. Výhled na konkrétní data, kdy si užijete volno bez povinností, vám pomůže k větší výkonnosti a čistému stolu. Výčitky z nicnedělání pak mohou ustoupit.

Užijte si volno s vypnutým telefonem

Chodíte vám zprávy na mobil, takže řešíte pracovní záležitosti i od nedělního oběd? Nekončící pracovní doba se dá jednoduše přetnout - stačí mobil nastavit do letového režimu nebo ho úplně vypnete. Do mailu nastavte oznámení, kdy budete opět k dispozici. Klienti i kolegové brzy pochopí, že se s vámi spolupracuje lépe po dnech odpočinku.

Pokud vás trýzní představa, že vaše práce stagnuje, pořiďte si virtuální asistentku. Takže zatímco vy odpočíváte, úkoly se “samy” splňují.